O galerii

Galeria Kapitańska, mieszcząca się w pełnych uroku, zmodernizowanych pomieszczeniach piwnicznych w budynku przy ul. Kapitańskiej 2 w Szczecinie, powstała z inicjatywy Pana Edwarda Osiny - prezesa Przedsiębiorstwa Budowlanego Calbud Sp. z o.o. Galeria zainaugurowała swoją działalność w październiku 2008 roku, prezentując kilkadziesiąt zdjęć autorstwa Agnieszki Osiny, ilustrujących jej pobyt w krajach Południowej Afryki w ramach wolontariatu prowadzonego przez organizację Tenteleni.

Oficjalne otwarcie galerii, która przyjęła nazwę "Galeria Kapitańska", nastąpiło 26 lutego 2010 roku podczas wernisażu wystawy pod znamienitym tytułem "Niech żyją artyści". Swoje prace zaprezentowało na niej siedmiu wybitnych artystów - Stanisław Biżek, Przemysław Cerebież-Tarabicki, Jarosław Eysymont, Erazm Kalwaryjski, Tadeusz Jerzy Lipczyński, Maciej Woltman i Wojciech Zieliński. Podczas wernisażu miała miejsce licytacja obrazu Tadeusza Eysymonta "Zbroje", a całą wylicytowaną kwotę przeznaczono na rzecz Domu Samotnej Matki w Karwowie.

Na przestrzeni ostatnich trzech lat w Galerii Kapitańskiej zorganizowano 12 wystaw. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wystawa "Pieśni i obrazy", w ramach której w czerwcu 2010 roku swoje prace zaprezentowała znakomita wokalistka jazzowa Wanda Warska oraz czołowi wykonawcy piosenki poetyckiej - Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Kleyff, Mariusz Lubomski, Mieczysław Pawlikowski i Jan Wołek. Szczególnym zainteresowaniem osób oglądających ekspozycję cieszyły się kolorowe, malowane kapelusze Wandy Warskiej.

W październiku 2010 roku - w ramach wystawy "Świata barwność cała" - Galeria Kapitańska prezentowała z kolei obrazy i rzeźby pięciu znakomitych krakowskich artystów - Stefana Borzęckiego, Stanisława Puchalika, Wiesława Domańskiego, Adama Marczukiewicza oraz Pawła Kotowicza. Licznie zgromadzeni podczas wernisażu goście mieli okazję do bezpośredniego spotkania z autorami prac prezentowanych na wystawie, a także do wysłuchania mini-koncertu Baltic Neopolis Quartet, który zagrał w składzie: Łukasz Górewicz, Emilia Goch, Edyta Karpińska i Małgorzata Liberska.

2011 rok to rok obchodów 20-lecia działalności Przedsiębiorstwa Budowlanego CALBUD Sp. z o.o. - założyciela Galerii Kapitańskiej. W ramach jubileuszu zorganizowano m.in. I Plener Malarstwa Współczesnego pn. "Szczecin między nami", na który zaproszono 17 artystów reprezentujących uznane malarstwo współczesne. W trakcie dwóch tygodni trwania pleneru jego uczestnicy namalowali łącznie 143 obrazy, które w całości zaprezentowano nie tylko w głównej sali Galerii Kapitańskiej, mieszczącej się w podziemiach budynku przy ul. Kapitańskiej 2, ale także w tzw. Galerii Letniej oraz holu biurowca firmy Calbud. Wernisaż wystawy uświetnił występ wspomnianej już wcześniej Wandy Warskiej, a także koncert jazzowy Magdaleny Wilento - wokalistki, artystki Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa oraz studentki Akademii Sztuki w Szczecinie.