30

Irek Kuriata

grafik

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. Dyplom magisterski uzyskał w 2001 r. w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie w Pracowni Znaków i Form Identyfikacyjnych. W 2008 r. obronił doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej.

Specjalizuje się w grafice użytkowej: plakacie, formach identyfikacyjnych, projektowanie wydawnictw. Zajmuje się także artystyczną grafiką komputerową. Swoje prace pokazywał na licznych wystawach zarówno w Polsce (Szczecin, Kraków, Warszawa) jak i zagranicą (Dania, Niemcy).

Skrót myślowy, synteza, uproszczona forma, klarowna, najczęściej diagonalna kompozycja i paleta barwna grafika komputerowego wyznaczają artystyczne granice twórczości I. Kuriaty. Do tego dochodzi stały zestaw motywów: postać ludzka, pies, kościół w Marianowie, maszyny rolnicze i przedmioty codziennego użytku. Ułamkowa rzeczywistość przypominająca tę, z wielokrotnie naświetlonej kliszy fotograficznej. Ten zwyczajny świat w grafikach I. Kuriaty podlega „estetyzacji” i utrwaleniu, tracąc jednocześnie swoją konkretność. Andy Warhol w Marianowie ma stępiony pazur, zaś krytyka masowej kultury i wszechobecnej reklamy nabiera swojskiego i nieco sielankowego charakteru. Być może dlatego, że dla pokolenia I. Kuriaty jest to oczywisty, codzienny element świata.

Wybrane prace

Powrót