O galerii

Galeria Kapitańska mieszcząca się w pełnych uroku, zmodernizowanych pomieszczeniach piwnicznych w budynku przy ul. Kapitańskiej 2 w Szczecinie, powstała z inicjatywy Edwarda Osiny - Prezesa szczecińskiej firmy P.B. "Calbud" Sp. z o.o. Galeria zainaugurowała swoją działalność 24 września 2009 roku - tego dnia otworzono bowiem pierwszą wystawę "Cisza ukołysana", na której zaprezentowano twórczość młodej, szczecińskiej malarki Katarzyny Meronk.

Galeria w krótkim czasie stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie Szczecina. Organizowane są w niej liczne wystawy malarstwa, rzeźby, grafiki czy fotografii. Jest również cenionym miejscem spotkań inżynierów, architektów, inwestorów, przedstawicieli władz samorządowych i samych Szczecinian, miejscem wielu ciekawych debat i dyskusji.

Na przestrzeni dziesięciu lat działalności Galerii Kapitańskiej zorganizowano w niej blisko 70 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, a także liczne spotkania autorskie i recitale. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zorganizowana w lutym 2010 roku wystawa "Niech żyją artyści", w ramach której swoje prace zaprezentowało siedmiu wybitnych polskich artystów - Stanisław Biżek, Przemysław Cerebież-Tarabicki, Jarosław Eysymont, Erazm Kalwaryjski, Tadeusz Jerzy Lipczyński, Maciej Woltman i Wojciech Zieliński. Podczas wernisażu miała miejsce licytacja obrazu Tadeusza Eysymonta "Zbroje", a całą wylicytowaną kwotę przeznaczono na rzecz Domu Samotnej Matki w Karwowie.

Warto również wspomnieć o wystawie "Pieśni i obrazy" prezentowanej w Galerii w czerwcu 2010 roku, podczas której można było oglądać kolorowe, ręcznie malowane kapelusze znakomitej wokalistki jazzowej Wandy Warskiej oraz obrazy i grafiki innych czołowych wykonawców piosenki poetyckiej - Mirosława Czyżykiewicza, Jacka Kleyffa, Mariusza Lubomskiego, Mieczysława Pawlikowskiego oraz Jana Wołka.

W październiku 2010 roku - w ramach wystawy "Świata barwność cała" - Galeria Kapitańska prezentowała z kolei obrazy i rzeźby pięciu znakomitych krakowskich artystów - Stefana Borzęckiego, Stanisława Puchalika, Wiesława Domańskiego, Adama Marczukiewicza oraz Pawła Kotowicza. Licznie zgromadzeni podczas wernisażu goście mieli okazję do bezpośredniego spotkania z autorami prac prezentowanych na wystawie, a także do wysłuchania mini-koncertu Baltic Neopolis Quartet, który zagrał w składzie: Łukasz Górewicz, Emilia Goch, Edyta Karpińska i Małgorzata Liberska.

Podczas obchodów 20-lecia działalności Przedsiębiorstwa Budowlanego CALBUD Sp. z o.o. - założyciela Galerii Kapitańskiej, które świętowano w 2011 roku, zorganizowano m.in. I Plener Malarstwa Współczesnego pn. "Szczecin między nami", na który zaproszono 17 artystów reprezentujących uznane malarstwo współczesne. W trakcie dwóch tygodni trwania pleneru jego uczestnicy namalowali łącznie 143 obrazy, które w całości zaprezentowano nie tylko w głównej sali Galerii Kapitańskiej, mieszczącej się w podziemiach budynku przy ul. Kapitańskiej 2, ale także w tzw. Galerii Letniej oraz holu biurowca firmy Calbud. Wernisaż wystawy uświetnił występ wspomnianej już wcześniej Wandy Warskiej, a także koncert jazzowy Magdaleny Wilento - wokalistki, artystki Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa oraz studentki Akademii Sztuki w Szczecinie.

Warto podkreślić, że Galeria Kapitańska działa na zasadzie pro publico bono – nie pobiera wynagrodzenia za swoją działalność, a koszty związane z jej funkcjonowaniem są ponoszone aktualnie w pełni przez Fundację Ars Et Bonum. Wstęp na wszystkie organizowane przez Galerię imprezy jest bezpłatny. Za pośrednictwo w sprzedaży prac również nie są pobierane żadne prowizje od artystów. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Dzięki Galerii Kapitańskiej mają szansę zaprezentować się szerszej publiczności. Z kolei Szczecinianie mogą regularnie oglądać różnorodne prace – zarówno tych bardziej jak i mniej znanych artystów.