26

Jacek Jarczewski

malarz, witrażysta

Malarstwo jest dla mnie „mową ducha i ciała”. Tworzę autorską techniką haptyczną - dotykalną, sprawdzalną dotykiem, której zadaniem jest szeroko rozumiane uruchomienie zmysłu dotyku w procesie tworzenia i „przeżycia estetycznego”.

Urodzony w 1962 roku w Rawiczu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1988 roku obronił z wyróżnieniem dyplom z Malarstwa i Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce w pracowniach profesora S.R. Kortyki i profesora M. Zdanowicza.

Obecnie jest profesorem uczelni i kierownikiem Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Technik Malarskich i Rysunkowych oraz Działań Innowacyjnych. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne oraz projektowanie witraży. Jako kurator zorganizował 16 międzynarodowych i ogólnopolskich, zbiorowych wystaw plastycznych, 14 konferencji i seminariów naukowych oraz kilkadziesiąt wystaw indywidualnych.

Brał udział w 43 wystawach indywidualnych oraz 113 wystawach zbiorowych. Obrazy w zbiorach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Belgi, Szwajcarii, USA oraz Polsce. Jest autorem kilkudziesięciu realizacji witrażowych tj. cztery witraże na Jasnej Górze w Częstochowie, Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, obiektach muzealnych - „Centrum Ducha Gór" w filii Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie. Pierwsze witraże powstały dla Domu Kultury w Rawiczu i ozdabiają sale widowiskową. Jest autorem wydawnictw książkowych i katalogowych, datowników, stempli i kartek pocztowych.

Wybrane prace

Powrót