25

Jacek Kleyff

bard, poeta, kompozytor, aktor, malarz

Bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz. Na co dzień – nauczyciel. Jeden z twórców (obok Janusza Weissa i Michała Tarkowskiego) niezapomnianego Kabaretu Salon Niezależnych – szydzącego z propagandy PRL i komentującego ówczesną siermiężną rzeczywistość. Ich najsłynniejsze piosenki – „Źródło”, „Balon” czy „Dobre wychowanie” stały się swoistą klasyką piosenki kabaretowej lat 70. W latach 1970 – 76 Salon Niezależnych zdobył trzykrotnie Złoty Trójząb Neptuna na kolejnych festiwalach FAMA w Świnoujściu.

W 1972 r. Jacek Kleyff zwyciężył na IX Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie piosenką „Dobre wychowanie” oraz otrzymał Złotą Szpilkę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od 1976 r. zajmuje się też malarstwem.

Jacek Kleyff, niegdyś adept architektury Politechniki Warszawskiej, maluje prace niewielkiego formatu, których rozległe pejzażowe ujęcia i drobiazgowe precyzyjne formy tworzą niepokojący nastrój, pogłębiony niekiedy apokaliptyczną wizją czerwono-pomarańczowego zachodzącego słońca.

Wybrane prace

Powrót