39

Kirill Datsouk

malarz

Jest reprezentantem klasycznej petersburskiej szkoły malarskiej. Członek Stowarzyszenia Artystów Rosji. Urodził się w 1974 r. na wyspie Sahalin. Ukończył Akademię Sztuki w pracowni V. V. Sokolova. Jego nauczycielami byli L. N. Kirillova, A. V. Bielov, I. V. Govorkov, V. A. Mogilevtsev i oczywiście ojciec artysty, znany petersburski malarz V. K. Datsouk.

Praca dyplomowa „Nieszczęśliwy”, poświęcona problemowi ubóstwa i ludzkiej rozpaczy (braku nadziei), wywołała duży rozgłos wśród widzów i akademickiej komisji sztuki. Praca ta reprezentowała Sankt Petersburg w 2003 r. na wystawie Wszechrusi i znalazła się wśród najlepiej ocenionych prac. Artysta wystawia w Rosji i za granicą od 1993 r. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 1995 r. w Sankt Petersburgu. Prace artysty wystawiane są w galeriach, znajdują się również w prywatnych kolekcjach we Francji, Włoszech, USA, Niemczech, Izraelu, Chinach, Japonii, Korei, Australii, Malezji, Finlandii, Słowacji, Macedonii i Polsce.

Kirill Datsouk odnajduje szlachetność i urzekające piękno w oczywistych i codziennych motywach. Jego portrety współcześnie żyjących w błyskotliwy sposób odsłaniają najgłębiej skrywany, prywatny świat modela. Pozowali mu znani artyści, reżyserzy filmowi, dyplomaci. Artysta w kreatywny sposób kontynuuje najlepsze tradycje klasycznego malarstwa rosyjskiego. Znajduje nowe tematy i ujawnia współczesną moc piękna i szczery język realizmu.

Wybrane prace

Powrót