27

Mariusz Lubomski

malarz, muzyk

Artysta plastyk, muzyk i wykonawca. Zadebiutował na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, gdzie razem z zespołem I z Poznania i z Torunia w 1982 r. porwali publiczność piosenką „Impreza w klubie harcerza”. Od tej pory stale obecni w wielu klubach studenckich w całej Polsce. 

W 1985 r. wygrali pierwszy festiwal PAKA w Krakowie piosenką Rafała Bryndala „Indianie i kowboje”. Początkowe fascynacje Mariusza Lubomskiego to twórczość Toma Waitsa. W 1987 r. zdobył solo pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Później zaśpiewał w opolskim Kabaretonie własna wersję „Undergroundu” (ze słowami Sławomira Wolskiego).

Prochowiec i przykrótkie spodnie stały się znakiem, do dzisiaj nieobcym ówczesnemu laureatowi Nagrody Operatorów dla Indywidualności Opolskiego Koncertu. W listopadzie 2008 r. wydał swoją najnowszą płytę „Ambiwalencja” z tekstami Jana Wołka i Sławomira Wolskiego. Niezwykle różnorodna w barwie, brzmieniu i aranżacji piosenek, które łączy osobista refleksja artysty nad przemijaniem.

Mariusz Lubomski, który plastyczne akademickie wykształcenie zdobył w Gdańsku, wierny jest klasycznej technice malowania olejem na płótnie. Niezwykłym motywem jego obrazów jest człowiek-nietoperz buszujący w świecie uproszczonych form i stonowanych przygaszonych barw.

Wybrane prace

Powrót