41

Mirosław Czyżykiewicz

malarz, poeta, kompozytor

Artysta malarz, poeta, kompozytor, bard. W wykształcenia artysta grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działalność artystyczną rozpoczął w rodzinnych Gorlicach. W latach 80. XX w. związany ze studenckim ruchem artystycznym, a także z Programem 3 Polskiego Radia, w którym wspólnie z Maciejem Zembatym prowadził program Zgryz.

Jest dwukrotnym laureatem festiwalu FAMA w Świnoujściu (w 1986 i 1987 r.). W 1993 r. uczestniczył w międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia), gdzie zaprezentował recital złożony z piosenek do tekstów wierszy Josifa Brodskiego pt. „Świat widzialny” w przekładach Stanisława Barańczaka, Katarzyny Krzyżewskiej, Wiktora Woroszylskiego i Romana Kołakowskiego z własną muzyką i aranżacją. W 1995 i 1996 r. wystąpił w koncertach Kraina Łagodności na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 1989 i 1996 r. był gościem Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jest członkiem Rady Artystycznej OPPA – Międzynarodowego Festiwalu Bardów i jego stałym gościem.

Mirosław Czyżykiewicz maluje delikatną rozlewną plamą i chętnie sięga po młodopolskie motywy grajków, pierrotów i dzieci. Natomiast prezentowane na wystawie wirtuozowskie studia postaci pochodzą jeszcze z jego lat studenckich w krakowskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wybrane prace

Powrót