54

Paweł Chara

fotograf

"Piętnaście lat temu pasję fotografowania wzbudził we mnie świat przyrody. Świat pełen magii, który nieustannie jest źródłem inspiracji i wielkiej radości... "Dziś" jednak nie potrafię określić co najbardziej lubię fotografować. Pasją stało się komponowanie obrazu, sama fotografia zaś wyzwaniem, poszukiwaniem, szczęściem...". - Paweł Chara

Paweł Chara – artysta fotograf. Obieżyświat z aparatem, chodzący własnymi ścieżkami. Droga jest dla niego celem, a jej obrazowanie wyzwaniem, poszukiwaniem, szczęściem, pasją i zawodem. Urodzony w 1978 r., pochodzi z Dębna. Podróżował po Azji, Afryce i Europie.

W czasie fotograficznych wędrówek odnajduje miejsca, których nie ma na turystycznych mapach, miejsca zabarwione tajemnicą, które często znajdują się za "płotem". Są to obrazy, przedstawiające emocje znajdujące się na dnie ludzkiej duszy.

W plecaku dźwiga ubrania na kilka pór roku, namiot oraz sprzęt fotograficzny. Wkraczając w świat tubylców, mieszka z nimi, poluje, pracuje i świętuje. Poznaje ich obyczaje, kulturę, religię. Poznaje ich codzienność, często niewinność, ich marzenia, ich ból, smutek i tajemnicę… Właśnie takie emocje Paweł Chara utrwala na fotografiach, które są intymne, nieinwazyjne. Podczas siedmiomiesięcznej samotnej wyprawy po Indiach i Nepalu pokonał 20 tys. km.

Swoją przygodę z fotografią zaczął w szkole średniej. I choć pasję obudziła w nim sama przyroda, tak dziś poprzez naturę, obcowanie z nią stara się przedstawić coś więcej, coś co nie jest widoczne gołym okiem. Dziś podróżowanie o wschodzie słońca na bagna, to nie tylko eskapada przyrodnicza, to również poszukiwanie równowagi i ciszy, to zaglądanie w głąb nieprzewidywalności. To utrwalanie chwil nieskazitelności.

Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 2002. Jego zdjęcia z wypraw podróżniczych oraz zbiory fotografii prezentowane były na kilkudziesięciu autorskich wystawach w kraju i zagranicą. Publikuje w prasie, książkach, kalendarzach oraz albumach. Prace Chary sprzedawane są w limitowanych seriach, odpowiednio sygnowanych stemplem autora.

Paweł Chara jest laureatem licznych konkursów. Pracuje jako wykładowca oraz organizator warsztatów i plenerów fotograficznych. Aktywnie angażuje się w działania społeczne na rzecz upowszechniania walorów przyrody i kultury Ziem Zachodnich. Jest twórcą i reżyserem performance’u pt. "Przemijanie", w którym łączy fotografię, teatr oraz muzykę (występuje w nim trzydziestoosobowy chór). Obecnie pracuje nad nowymi projektami pt. "10 przykazań" oraz "Poszukiwacze ciszy".

Inspiruje go twórczość Tomka Sikory, Vincenta Muniera, a także Zdzisława Beksińskiego i malarza Paula Klle. Uważa fotografię za pokrewną malarstwu. Stąd jego twórczość cechuje pewien dualizm. Bywa reportażem o wartości dokumentalnej, innym razem składowe kadru są tylko pretekstem do skojarzeń form i barw.

W styczniu 2008 został zaproszony do grona ”nIKONY FOTOGRAFII” stworzonego przez Nikon Polska. Na co dzień ściśle związany jest z Nikon Polska, China National Geographic Traveler, "Poznaj Świat", PGNiG SA. Prezes Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego. Od 2009 roku mecenat nad fotografiami Pawła Chary objął GBS Bank z siedzibą w Barlinku.

tekst: Eliza Chojnacka

Wybrane prace

Powrót