19.09.2019

Projekt "Obrazki z koncertu" w ramach Meisinger Music Festival 2019

"Obrazki z wystawy" to najpopularniejszy utwór rosyjskiego kompozytora Modesta Musorgskiego, składający się z 10 miniatur fortepianowych. Geneza jego powstania jest wyjątkowa - inspiracją do skomponowania dzieła było bowiem 10 wybranych obrazów, które Musorgski miał okazję obejrzeć w 1874 roku na wystawie prac swojego bliskiego przyjaciela Viktora Hartmanna, zmarłego rok wcześniej. Każdemu z obrazów kompozytor poświęcił jedną miniaturę, nadając utworom te same tytuły, jakimi oznaczone były ich malarskie pierwowzory.

Projekt "Obrazki z koncertu" w ramach Meisinger Music Festival 2019

Krzysztof Meisinger, wybitny szczeciński gitarzysta, od wielu lat zastanawiał się, w jaki sposób to właśnie dzieło muzyczne, które zna i ceni od maleńkości, mogłoby wpłynąć na wyobraźnię artystów sztuk wizualnych. W tym roku nadarzyła się okazja, by w końcu się o tym przekonać!

Wspólnie z Krzysztofem zaprosiliśmy 10 zaprzyjaźnionych z naszą Galerią artystów do wyjątkowego projektu. Po 145 latach od skomponowania "Obrazków z wystawy" postanowiliśmy odwrócić bieg ówczesnych wydarzeń - tym razem to malarze zostali poproszeni, aby na podstawie 10 miniatur fortepianowych Musorgskiego przelać na płótno to, co w ich głowach namalowała ta wyjątkowa muzyka.

Już jutro o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, podczas koncertu "From Russia with Love", będzie można osobiście ocenić efekty naszego artystycznego eksperymentu. Sinfonia Varsovia pod batutą Mikhaila Agresta wykona bowiem "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego. Podczas każdego z utworów będzie wyświetlane zdjęcie namalowanego na jego podstawie obrazu. Wszystkie dzieła będą także prezentowane w holu Filharmonii. Już dzisiaj uchylamy rąbka tajemnicy i prezentujemy je w komplecie.

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim artystom, którzy zgodzili się wziąć udział w naszym projekcie: Janusz Lewandowski, Andrzej Boj Wojtowicz, Halina Nowicka, Telemach Pilitsidis, Monika Krzakiewicz, Wojciech Zieliński, Bogusław J. Jagiełło, Mira Skoczek-Wojnicka, Tomasz Klimczyk oraz Iwo Birkenmajer.

Galeria zdjęć

Inne wydarzenia

Powrót