15.06.2024

Zaproszenie na wystawę "Baby" w ramach "Hunting for Painting 2024"

Wspólnie z Akademią Sztuki w Szczecinie zapraszamy wszystkich serdecznie na wystawę obrazów Aleksy Bek pt. "Baby", która jest częścią wydarzenia "Hunting for Painting 2024" organizowanego przez Wydział Malarstwa AS

Zaproszenie na wystawę "Baby" w ramach "Hunting for Painting 2024"

W najbliższą sobotę, 15 czerwca 2024 r. o godz. 18:00, otworzymy w naszej Galerii indywidualną wystawę "Baby", na której zaprezentujemy twórczość Aleksy Bek. 

Baba to przełamanie konwencji.

W języku polskim żaden wyraz nie ma tylu znaczeń co baba, jest miękki i dźwięczny. Źródła etymologiczne wskazują na pochodzenie ogólnosłowiańskie, onomatopeiczne (dziecinne zwielokrotniona sylaba) lub starohebrajskie "brama" – kobieta, przez którą przechodzi życie, na wschodzie odnosiło się do starszyzny (bez wskazania na płeć). Obecnie jego najczęstsza konotacja w polskim języku potocznym to niekorzystne określenie kobiety. Aleksa podkreśla w swoim słowniku jego przesunięcie w kierunku czułości, odejmuje mu niesmak, dodaje mocy.

Wystawa "Baby" to ekstrakt z jej obserwacji kobiet, z patrzenia jak silne potrafią być, z uczenia się od nich: Radzimy sobie w naszych mikro kosmosach, jesteśmy dla siebie i czujemy bliskość. Lubimy się przytulać, całować, patrzeć sobie głęboko w oczy. Bierzemy kąpiele, pijemy wino i wystawiamy twarz na słońce. Zawiązujemy przyjaźnie. Ta wystawa to jej hołd dla przyjaźni, dla zmiany, dla przywłaszczania sobie fragmentów rzeczywistości, które możemy moderować. A przede wszystkim to hołd dla łapania chwili i poczucia humoru. Dla radzenia sobie z cieniem wszystkimi kolorami. Właśnie przyjaźni dedykuję tę wystawę. 

Aleksa Bek - malarka, pracuje także w mediach cyfrowych (VR i inne). Artystka bazując na osobistych historiach dotyka głęboko osadzonej wrażliwości, ale istotnym komponentem jej realizacji zawsze jest poczucie humoru. Rzeczywistość, która nas otacza jest kształtem, a malarstwo pozwala nam lepiej określić jego formę, nazwać jego poszczególne elementy. Między malarstwem i humorem widzę podobieństwo. To sposób nabierania dystansu prowadzący do zrozumienia. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuki w Szczecinie; dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Rogalskiego i prof. Pawła Książka (2023); stypendystka Rektora Akademii Sztuki (2020/2021 i 2021/2022). W 2021 jej dwa obrazy "VR erotica” i "BUY/SELL" można było oglądać na 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Także w 2021 zaprezentowała swoją pracę w technologii VR pt. "Meandry Umysłu" w Uptown Koenji Gallery w Tokio. Mieszka i tworzy w Berlinie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Inne wydarzenia

Powrót